خانه / SIM800 / آموزش آپدیت firmware ماژول sim800
update-firmware-SIM800
update-firmware-SIM800

آموزش آپدیت firmware ماژول sim800

در این آموزش خواهید آموخت چگونه firmware ماژول خانواده SIM800 را آپدیت کنید . ماژول های سری SIM800 مانند SIM800 ، SIM800C ، SIM800L ، SIM800H ، SIM808 ، SIM800A و غیره وجود دارند که frimware همه این ماژول ها به یک روش آپدیت می شود .

جهت آپدیت firmware نیاز به نرم افزار بوت لودر با نام SIM800 series firmware update tool  که توسط شرکت SIMCOM ارائه شده می باشد . این ابزار را از لینک زیر می توانید دانلود نمائید :

دانلود نرم افزار

جهت دانلود firmware ماژول sim800 خود به لینک زیر مراجعه نمائید :

دانلود firmware ماژول سری sim800

روشهای آپدیت firmware ماژول sim800 :

ما می توانیم فایل firmware جدید را توسط رابط UART یا رابط USB به ماژول SIM800 انتقال دهیم .

رابط USB : دارای سرعت انتقال بیشتر ، نیاز به ۳ پایه از ماژول SIM800 با نام های  USB_DN، USB_DP، USB_VBUS و اتصال GND دارد .

رابط UART : دارای سرعت انتقال کندتر، نیاز به ۳ خط از ماژول SIM800 با نام های UART_TX، UART_RX، PWRKEY و اتصال GND دارد .

آپدیت firmware ماژول sim800 از طریق رابط USB:

برای آپدیت firmware ماژول SIM800 از طریق خطوط USB SIM800، ما باید با استفاده از یک کابل USB، خطوط داده  (USB_DN، USB_DP) و خط تغذیه (USB_VBUS) را به یک کامپیوتر یا لپ تاپ وصل کنیم . اگر شما قصد طراحی بورد برای ماژول SIM800 را دارید بهتر است ، درگاه USB را بر روی بورد خود قرار دهید تا به راحتی بتوانید firmware ماژول SIM800 خود را آپدیت نمائید .

نکته بسیار مهم : بعد از اینکه کابل USB را به ماژول SIM800 خود متصل کردید ، ماژول را روشن نکنید . نرم افزاری که در بالا دانلود کرده اید را نصب کنید روی آن کلیک راست کرده و از گزینه RUN AS Administrator آن را باز کنید . نوع ماژول SIM800 خود را از منوی target انتخاب کنید .

آپدیت firmware ماژول sim800
آپدیت firmware ماژول sim800

 

از منوی porttype گزینه USB را انتخاب کنید :

 

آپدیت firmware ماژول sim800
آپدیت firmware ماژول sim800

 

فایل آپدیتی که دانلود کرده اید را از حالت فشرده خارج نمائید ، سپس از گزینه image folder در فایلی با پسوند .cfg را انتخاب کنید .

 

آپدیت firmware ماژول sim800
آپدیت firmware ماژول sim800

 

در این مرحله  start download را بفشارید ، سپس توسط دکمه power on  بر روی بورد خود ماژول SIM800 را روشن کنید ، نرم افزار شروع به انتقال فایل آپدیت به ماژول SIM800 می کند :

آپدیت firmware ماژول sim800
آپدیت firmware ماژول sim800

 

حدود ۲۶ ثانیه طول می کشد تا آپدیت تکمیل شود . هنگامی که آپدیت با موفقیت به پایان می رسد ، وضعیت DL OK نمایش داده می شود .

آپدیت firmware ماژول sim800
آپدیت firmware ماژول sim800

 

آپدیت firmware ماژول sim800 از طریق رابط UART :

برای آپدیت firmware ماژول SIM800 از طریق خطوط UART SIM800، ما باید با استفاده از یک مبدل USB TO SERIAL ، خطوط داده  (TXD ، RXD)  را به یک کامپیوتر یا لپ تاپ وصل کنیم . تا فایل آپدیت را بتوانیم از طریق COM به ماژول SIM800 انتقال دهیم . بعد از اتصال مبدل USB TO SERIAL  به کامپیوتر یا لپ تاپ یک COM ایجاد می شود ، برای بدست آوردن شماره COM در ویندوز به مسیر Device manager بخش (Ports(COM&LPT مراجعه کنید . در این آموزش شماره پورت در ویندوز COM8 می باشد .

قبل از اقدام به آپدیت ، به توصیه خود شرکت SIMCOM نرخ انتقال داده ماژول SIM800 خود را توسط فرمان AT+IPR=115200 بر روی ۱۱۵۲۰۰ قرار دهید . اگر از بوردی استفاده می کنید که خطوط دیتا RXD,TXD ماژول SIM800 به خطوط دیتا RXD,TXD میکروکنترلر متصل است ، دقت شود که میکرو کنترلر شما باید ERASE باشد و برنامه ای درون آن نباشد ، زیرا ممکن است هنگام آپدیت موجب تداخل دیتا شود و آپدیت را با مشکل مواجه کند .

نرم افزار را توسط  RUN AS Administrator اجرا کنید و از قسمت Target ماژول خود را انتخاب نمائید ، منوی porttype را بر روی UART  قرار دهید . از قسمت COM شماره COM اختصاص داده شده به مبدل USB TO SERIAL  را انتخاب کنید . منوی Baud rate  را بر روی ۱۱۵۲۰۰ قرار دهید . از قسمت Image folder فایل با پسوند .cfg را انتخاب کنید .

آپدیت firmware ماژول sim800
آپدیت firmware ماژول sim800

 

بر روی دکمه start download کلیک کنید . حالا کلید power key ماژول SIM800 را نگه دارید تا ماژول روشن شود . در این مرحله آپدیت ماژول شروع می شود . ممکن است این عملیات حدود ۲ تا ۳ دقیقه به طول بی انجامد . بعد از اتمام عملیات آپدیت firmware ماژول sim800 کلمه DL OK  به نمایش در می آید .

آپدیت firmware ماژول sim800
آپدیت firmware ماژول sim800

 

6 دیدگاه

 1. علی اصغر نادری

  سلام خداقوت
  به من مشکل check software version error میده.
  هم usb هم uart

  • سلام
   در کدام مرحله این خطا را دریافت می کنید ؟
   حتما از نرم افزاری که در همین آموزش برای دانلود قرار داده شده ، استفاده کنید .

   • علی اصغر نادری

    موقع start download اون خطا میومد.
    برنامه شما com رو نمیشناخت

 2. روی نرم افزار کلیک راست کنید و از گزینه RUN AS Administrator آن را باز کنید تا com شناخته شود . تاکید می شود من از نرم افزارها با ورژن های دیگر جواب نگرفتم . از همین ورژن استفاده نمائید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.